• Αρχή

Εκδήλωση για τα 10 χρόνια από την ίδρυση της Σχολής

Την Τρίτη 28 Ιουνίου 2022 πραγματοποιήθηκε με μεγάλη επιτυχία εκδήλωση για τα 10 χρόνια από την ίδρυση και λειτουργία της Δημόσιας Σχολής Ανώτερης Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης – ΜΙΕΕΚ του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας (ΥΠΠΑΝ). Η εκδήλωση έλαβε χώρα στην Πλατεία Ελευθερίας στη Λευκωσία με τη συμμετοχή πέραν των 200 ατόμων.

Την εκδήλωση τίμησαν με την παρουσία τους ο Υπουργός Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας, εκπρόσωποι Συνδικαλιστικών Οργανώσεων και Εργοδοτικών Συνδέσμων, προσωπικό και απόφοιτοι των ΜΙΕΕΚ, προσωπικό του ΥΠΠΑΝ και άλλοι κοινωνικοί εταίροι.

Την εκδήλωση χαιρέτησε ο Υπουργός κ. Πρόδρομος Προδρόμου, ο οποίος αναφέρθηκε στη δομή των ΜΙΕΕΚ της οποίας την συνεισφορά χαρακτήρισε ως πολύτιμη αφού όπως τόνισε, επάξια κάλυψε το κενό που υπήρχε στην Κύπρο στην Τριτοβάθμια μη πανεπιστημιακή εκπαίδευση, ιδιαίτερα μετά την δημιουργία του Τεχνολογικού Πανεπιστημίου Κύπρου (ΤΕΠΑΚ) και τον μετασχηματισμό άλλων τριτοβάθμιων εκπαιδευτικών ιδρυμάτων όπως το Ανώτερο Τεχνολογικό Ινστιτούτο Κύπρου (ΑΤΙ). Την επιτυχημένη πορεία του θεσμού όπως είπε, μαρτυρά ο αριθμός των μέχρι σήμερα αποφοίτων, αλλά και ο βαθμός επιτυχίας στην απασχόληση τους που ξεπερνά το 85%. Ο κ. Προδρόμου συνέχισε επισημαίνοντας τη σημαντικότητα ύπαρξης των ΜΙΕΕΚ αφού αποτελούν γέφυρα διασύνδεσης μεταξύ εκπαίδευσης και αγοράς εργασίας. Τέλος ο κ. Προδρόμου συνεχάρη όλους και όλες που έχουν συμβάλει και συνεχίζουν να συμβάλλουν στην επιτυχημένη λειτουργία της Δημόσιας Ανώτερης Σχολής των ΜΙΕΕΚ, αλλά και τον Διευθυντή Τεχνικής Εκπαίδευσης και Γενικό Διευθυντή ΜΙΕΕΚ για τη δική του συνεισφορά στο έργο που επιτελείται.

Από την πλευρά του, o Δρ Ηλίας Μαρκάτζιης, Διευθυντής Μέσης Τεχνικής και Επαγγελματικής Εκπαίδευσης και Κατάρτισης του Υπουργείου Παιδείας, Πολιτισμού, Αθλητισμού και Νεολαίας μίλησε για τον θεσμό των ΜΙΕΕΚ και την εξέλιξή τους από το 2012 μέχρι και σήμερα. Ιδιαίτερη μνεία έκανε στα 2000 άτομα που έχουν μέχρι σήμερα αποφοιτήσει από τα ΜΙΕΕΚ και στο υψηλό ποσοστό άμεσης ένταξής τους στην αγορά εργασίας, κάτι που αποδεικνύει και τη μεγάλη επιτυχία του θεσμού. Συνεχίζοντας ο κ. Μαρκάτζιης, έδωσε ιδιαίτερη έμφαση στα σύγχρονα προγράμματα σπουδών που προσφέρονται από τα ΜΙΕΕΚ. Προγράμματα τα οποία ανταποκρίνονται στις ανάγκες της αγοράς εργασίας, διαχρονικά αυξάνονται και αναβαθμίζονται δίνοντας ευκαιρίες σε ένα ευρύτερο κοινό για εκπαίδευση και κατάρτιση, αναβάθμιση των προσόντων τους, άμεση ένταξη στην αγορά εργασίας, ανέλιξη ή και προσωπική τους εξέλιξη. Στη συνέχεια, απευθυνόμενος στους απόφοιτους και απόφοιτες των ΜΙΕΕΚ, τους/τις συνεχάρη για την επιλογή τους και τις επιδόσεις τους και μέσα από την αναφορά στο ποσοστό απορρόφησης των αποφοίτων στην αγορά εργασίας εξήγησε γιατί η πορεία τους προδιαγράφεται επιτυχημένη. Τέλος ο Δρ Μαρκάτζης ευχαρίστησε τους παρευρισκομένους που τίμησαν τα ΜΙΕΕΚ με την παρουσία τους. Επίσης, ευχαρίστησε τους εργοδοτικούς συνδέσμους, τις συνδικαλιστικές οργανώσεις, το Διοικητικό Συμβούλιο των ΜΙΕΕΚ, τους συνεργάτες του στη ΔΜΤΕΕΚ και όλο το διδακτικό και μη διδακτικό προσωπικό των ΜΙΕΕΚ για τη συμβολή τους στην επίτευξη των στόχων που από την αρχή τέθηκαν.

Στην συνέχεια ομιλία έκανε ο κ. Γιώργος Κοσιής, ιδιοκτήτης και Διευθυντής Παραγωγής και ελέγχου ποιότητας στους Μύλους Χατζηγιώρκη. Ο κ. Κοσιής ως βιομήχανος αλλά και ως εργοδότης τόνισε την αξία της δια βίου εκπαίδευσης στην ανάπτυξη του επιχειρείν δίνοντας παραδείγματα από τη δική του εταιρεία που εργοδοτεί απόφοιτους ΜΙΕΕΚ και παρακίνησε τους παρευρισκόμενους και όχι μόνο, να πιστέψουν στα ΜΙΕΕΚ αφού μέσα από την εμπειρία του, οι γνώσεις και δεξιότητες των αποφοίτων ανταποκρίνονται στο έπακρο στην σύγχρονη βιομηχανία και οικονομία.

Η εκδήλωση είχε εορταστικό χαρακτήρα και κατά τη διάρκεια της έγινε προβολή οπτικοακουστικού υλικού ειδικά ανεπτυγμένου για τα 10 χρόνια ΜΙΕΕΚ, καθώς και παρουσιάσεις από την επαγγελματική πορεία σπουδαστών/-ριών και αποφοίτων των ΜΙΕΕΚ που σήμερα διαπρέπουν στον χώρο της βιομηχανίας στην αγορά εργασίας.

Με το πέρας της εκδήλωσης ακολούθησε δεξίωση με μουσικό πρόγραμμα.